Ruční práce jako přírodní antidepresivum

Venku je šedivě, pochmurno, brzo se stmívá, vracíme se domů po práci unavenější..ale napadlo vás, že právě tyto dny jsou skvělé na to, začít doma kreativně tvořit?

Já si ty mrazivé dlouhé zimní věčery moc dobře pamatuju, i když tady na Lanzarote teď zimu jako takovou nemam. V ťechto měsících tady příroda spíše ožívá a díky častějším dešťům se vše stává o něco zelenější.

Ale o to víc vám snad můžu nějakou tu zelenou inspiraci poslat až k vám!

Nechejte jeden večer vypnutou televizi a raději si zapalte svíčku a začněte třeba pléct, háčkovat, nebo vyšívat…zkuste být večer tvořiví!

Sedněte si pohodlně do křesla a vezměte si do ruky třeba těch pár bavlnek a látku a pusťte se do toho. Je potřeba trocha trpělivosti a koncentrace,ono to nebude hned tak rychle. Ale to je právě dobře-jsme na cestě k našemu výsledku a žene nás touha své dílko spatřit! 

Proto jsou tyto činnosti bych řekla trochu návykové. Jakmile začnete, budete chtít pokračovat dál a dál a je težké přestat.

A ono to bude možná i tím, že právě při těchto činnostech se v našem mozku uvolňuje DOPAMIN, který působí jako přírodní antidepresivum.

Dopamin ovlivňuje naši paměť, pozornost, dává nám pocit potěšení, zlepšuje naši náladu a spánek.

Také zvyšuje MOTIVACI a KREATIVITU a výrazně ovlivňuje naši osobnost.

Všechny druhy ruční práce jsou považovány za vynikající způsob relaxace či meditace po náročném dni. Zmírňují deprese, stres a pomáhají nám zbavit se negativních myšlenek. Tím se cítíme klidnější, vyrovnanější a dokonce se nám sníži i krevní tlak!

Já mám ráda ty večery, kdy si sednu k vyšíváni s příjemnou hudbou a voňavou svíčkou a nechám myšlenky plynout. Zapomenu na věčné hádky mých dětí, špinavou kuchyň i to, co mě přes den vykolejilo. 

 Soustředím se na motiv své výšivky-ten je většinou tropický-asi proto ze mě ten pohled na tropické listy ohromně uklidňuje….a podvědomě přemýšlím, jak bude vypadat výsledné dílko a jak jej vytvořím co nejlépe- tím si zlepšuji paměť a koncentraci.

Právě vyšívání získává v současné době znovu svou bývalou slávu. Odborníci zjistili, že pŕavě tento trend je úzce spojen s lidskou psychikou. 

Je to ona touha utéct z rušného a hektického života a navrátit se k tradičním hodnotám.

Všechny tyto činnosti, které se systematicky opakují jsou určitým druhem meditace a jsou pro nás  záchranným vytržením z dnešního online světa.

Ve Francii se vyšívání přezdívá také: ,,tajná zbraň proti stresu”

Tak proč to nezkusit!!

 

Autor: Pavlína Konvičná

Jsem univerzitní malířka a již 10 let žiji na tropickém ostrově uprostřed oceánu. Nyní jsem expertka na moderní tropickou výšivku. Pomáhám lidem najít svou kreativitu, inspiruji,motivuji je k vlastní tvorbě. Učím techniku, ztvárnění vize,ukazuji jednoduché postupy,jak si vytvořit své originální umělecké dílo ve formě Moderní výšivky. můj příběh si přečtěte zde >>

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *